Dagmara Bułach
psychoterapeuta, psycholog Łódź
telefon : 509316687
e-mail : dagmara.bulach@gmail.com

 • psychoterapia w Łodzi - Dagmara Bułach
 • psychoterapia
 • psycholog
 • psycholog łódź
 • psychoterapia integracyjna

Co to jest depresja?

Depresja jest zaburzeniem nastroju charakteryzującym się wzrostem negatywnych uczuć, czyli smutku, poczucia winy, pesymizmu, uczuć negatywnych wobec samego siebie i bezradności oraz obniżeniem poczucia własnej wartości. Związana jest z objawami takimi jak:

 • Zmniejszona aktywność
 • Utrata zainteresowania i radości w życiu
 • Drażliwość
 • Nadmierna senność lub bezsenność
 • Zwiększony apetyt lub jego brak
 • Brak energii
 • Wycofanie z życia społecznego
 • Zwiększony niepokój
 • Zmniejszony popęd płciowy
 • Myśli samobójcze
 • Niższa samoocena
 • Samookaleczenia
 • Słaba koncentracja

Przyczyny depresji.

Czynniki biologiczne

Badania wykazały, że brak równowagi neuroprzekaźników w mózgu jest związany z depresją. Jednakże, wciąż spekuluje się, czy ten brak równowagi chemicznej jest przyczyną czy skutkiem depresji.
Na rozwój depresji może mieć również wpływ uwarunkowanie genetyczne, co oznacza, że u dzieci, których rodzice cierpieli na to zaburzenie jest większe prawdopodobieństwo rozwoju tej choroby.
Depresja może być także efektem ubocznym przyjmowania wielu leków. Warto więc sprawdzić ulotkę informacyjną leku, który przyjmujesz.
Inne problemy zdrowotne, które mogą powodować depresję to przewlekłe choroby, problemy hormonalne (szczególnie tarczycy), problemy związane z cyklem menstruacyjnym, menopauza, poważne obrażenia głowy.

Czynniki środowiskowe

Istnieje wiele czynników które mogą spowodować pojawienie się depresji, należą do nich m.in. utrata pracy, śmierć bliskiej osoby, ciężka choroba, problemy w związku, trudna sytuacja finansowa. Należy jednak pamiętać, ze sytuacje te zazwyczaj powodują pogorszenie samopoczucia i smutek i nie zawsze oznacza to, że cierpimy na depresję. Jeżeli pomimo pojawienia się kryzysowej sytuacji i przykrych emocji potrafimy przezwyciężyć obniżenie nastroju i podejmować konstruktywne działania, mamy wsparcie społeczne to z depresją nie ma to nic wspólnego. Jeżeli natomiast objawy utrzymują się przez dłuższy czas, nasilają się i obejmują coraz więcej obszarów naszego żucia, należy zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Czynniki psychologiczne

Od dawna wiadomo, że trudne, traumatyczne przeżycia w dzieciństwie wpływają na rozwój zaburzeń nastroju w późniejszym okresie. Przemoc słowna i fizyczna, zaniedbanie, brak zaspokojenia podstawowych potrzeb dziecka sprawia, że pojawiają się utrwalone mechanizmy automatycznego reagowania smutkiem, przygnębieniem czy bezradnością w różnorodnych sytuacjach w dorosłym życiu. Tworzą się wtedy również liczne przekonania o świecie, ludziach i sobie samym, które generują negatywne uczucia i utrwalają zachowania, które w dorosłym życiu utrudniają nam zaspokoić własne potrzeby. Wszystko to może mieć wpływ na pojawienie się depresji.

Sposoby leczenia depresji.

Farmakoterapia
Decyzję o leczeniu farmakologicznym podejmuje lekarz, na podstawie przeprowadzonego wywiadu. Wskazaniem do podjęcia tego typu leczenia jest bardzo silne nasilenie objawów, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie zawodowe, społeczne i rodzinne, a także występowanie myśli i tendencji samobójczych. Istnieje wiele leków przeciwdepresyjnych o różnych właściwościach dlatego, pomimo tego, że leki te może przepisać internista, najlepiej zgłosić się do lekarza psychiatry, który jest specjalistą w tym zakresie. W chwili obecnej nie potrzeba mieć skierowania do psychiatry, można się do niego umówić bezpośrednio.
Pierwsze objawy poprawy nastroju powinny pojawić się po około 2 tygodniach. Na większe efekty trzeba poczekać około 6 tygodni. Czasami konieczne jest zwiększenie dawki lub zmiana leku. Podejmując leczenie farmakoterapeutyczne należy stosować się do zaleceń lekarza i pamiętać, że:
nie można samodzielnie zmieniać dawki lub przerywać przyjmowania leku
aby leczenie było skuteczne musi trwać przez dłuższy okres czasu
leki antydepresyjne są bezpieczne, nie powodują uzależnienia, mają jednak swoje działania uboczne, dlatego trzeba zapoznać się z ulotką informacyjną, aby mieć ich świadomość
farmakoterapia zmniejsza dolegliwości związane z depresją, nie usuwa jednak jej przyczyn o podłożu środowiskowym i psychologicznym, dlatego dla uzyskania długotrwałego efektu powinna być połączona z psychoterapią
w lżejszych przypadkach nie ma potrzeby przyjmowania leków, wystarczy leczenie psychoterapeutyczne

Psychoterapia
bardzo skuteczną metodą leczenia depresji, która pomaga usunąć nie tyko objawy ale również jej przyczyny. Zwiększa to prawdopodobieństwo trwałego wyleczenia i uniknięcia nawrotów choroby, co może się zdarzyć w sytuacji gdy jedyną formą leczenia jest farmakoterapia. W trakcie spotkań zazwyczaj terapeuta w pierwszej kolejności pracuje nad złagodzeniem objawów, ucząc pacjęta w jaki sposób sobie z nimi poradzić, tak by zmniejszyć jego cierpienie i umożliwić lepsze funkcjonowanie na co dzień. W dalszej kolejności przepracowuje się trudne i traumatyczne doświadczenia z okresu dzieciństwa i obecnego życia, które są przyczyną depresji. Psychoterapia umożliwia również nabycie umiejętności, które po jej zakończeniu chronią przed ponownym pojawieniem się zaburzeń nastroju. Podejmując się psychoterapii należy pamiętać, że:
efekty nie pojawią się po jednorazowej konsultacji i trzeba na nie poczekać jakiś czas
bardzo ważny jest systematyczny udział w spotkaniach i zaangażowanie pacjenta w proces leczenia
czasami może pojawić się nasilenie smutku i innych trudnych emocji, co związane jest z przepracowaniem traumatycznych przeżyć i zwiększonym kontaktem z własnymi emocjami – nie oznacza to jednak, ze terapia „nie działa”

Pamiętaj depresja jest chorobą, którą można wyleczyć, dlatego nie obawiaj się szukać pomocy. Jeżeli masz jakieś pytania i wątpliwości, możesz do mnie zadzwonić.